מאמרים

טור לעיתון מעריב – מאמר מס' 1

שינוי תפיסתי לפני דיאטה נוספת

בכל יום מיליוני אנשים מתחילים דיאטה, וזו לא הפעם הראשונה שחלקם הגדול עושה זאת, פעם מתחילים ביום ראשון, לאחר החגים, לאחר החופשה, לאחר בר המצווה של הבן או החתונה של השכן. אך הפעם הדיאטה תהיה רצינית, כזאת שתגרום לי לסבול על כל מה שאכלתי בשנה האחרונה, הפעם אני אוכל שבוע חסה או שלושה ימים אני אשתה רק מים, אולי בעצם 14 יום רק לחם, כן ככה אני ארגיש את הדיאטה כמו שצריך.

האמת היא שזה חסר סיכוי, אין דיאטות סבל שעובדות לאורך זמן, משום שכשנקודת השבירה מגיעה (והיא תמיד מגיעה) בזעם וברצון כל כך עמוק וחזק למתוק, מלוח, או חמוץ, שכמעט אף אחד/ת לא עומד/ת בו, וזאת משום שהגוף לא עומד בשינוי קיצוני שכזה. אנו מרגילים את הגוף לרמת הזנה מסוימת, ואז, ביום בהיר מפחיתים מעל 50% מכמות הקלוריות ומאמינים שיהיה בסדר, מה שלא קורה ב 90% מהמקרים.

לכן מה שחשוב יותר מהדיאטה עצמה, הוא ליצור טרנספורמציה לפני כניסה לדיאטה, ולא משנה כלל איזו דיאטה.    הטרנספורמציה הטובה ביותר היא כל סוג של ניקוי הגוף מרעלים (דטוקסיפיקציה), ישנן טובות יותר וטובות פחות לדיאטה, לכן צריך להתאים את הניקוי לכל מטופל  באופן אישי.

דטוקסיפיקציה מתאימה מוחקת את הזיכרון הקלורי התקופתי  האחרון וכן לתקופה הקרובה (2-3 חודשים), ובכך מאפשרת לנו "לחנך" את הגוף לתזונה דיאטטית, מאוזנת והכי חשוב – בריאה, שתחזיק מעמד לאורך שנים, ללא חשקים אגרסיבים למתוקים, מלוחים, פחמימות וכל צורך שיגרום לנו לשבור את התזונה שאנו מעוניינים לשמור בדייקנות מתוזמנת.

אם אנחנו מעוניינים ליצור שינוי תזונתי, אנו צריכים להכין את גופינו מבעוד מועד, להודיע לגוף על השינוי שעתיד לבוא כדי למנוע שוק גסטרונומי.

עדיף לא לחפש דיאטה קלה, אלא דיאטה נכונה.

דר' דיגמי יניב nd – מרפאת "בית הסומה"

טור לעיתון מעריב – מאמר מס' 2, חלק א'

ניקוי רעלים נכון לדיאטה – דטוקסיפיקציה

ניקוי רעלים לא עושים כל יום ולכן חשוב למצוא מטפל שפוי שלא מנסה להעבירך דרך מכונה לשטיפת מכוניות, מדיח כלים, מכונת כביסה או כל דבר אחר שיעורר בך סחרחורת, בחילה או כל סלידה.

נשאלת השאלה איזה ניקוי מומלץ לפני כניסה לדיאטה

ובכן, לפני כ 16 שנה , החלטתי לעבור ניקוי רעלים, יצאתי למסע חיפוש בן חודשיים ויותר, שבסופו של יום מצאתי ניקוי שהיה נראה לי טוב, יעיל ובר ישום.

היה זה ניקוי קשה למדי בן 21 יום שכלל צומות, הר של תוספי מזון (במקום אוכל כמובן) וחוקנים לא ידידותיים.  בסופו של ניקוי ירדתי המון במשקל למרות שזו לא הייתה מטרתי)  ואכן הרגשתי נקי, אולי אף נקי מדי, אך זה היה, איך לומר? לא נעים, ללא הכוונה ובכל שניה לא היה לי ברור איך זה הסתיים ואם בכלל.

      היום המצב שונה וטוב שכך, יש המון סוגי ניקויים,ארוכים, קצרים, קלים וקשים, ניקוי פירות, ירקות , אורז מלא, שטיפת מעיים, חוקנים, שבוע עם לינה ושבועיים בבית, תשאלו את גוגל והוא לא יפסיק לדקלם. אך יש כמה נקודות על קצה המזלג שחשוב לזכור:

  • מקצועיות – חשוב שתכנית הטיפול נבנתה עי' מטפל המוסמך לבנות תוכנית כזאת, כך שאם תתעוררנה בעיות , יהיה מי שיתמוך מקצועית.
  • המשכיות – אין טעם לעבור ניקוי, טוב ככל שיהיה, אם לאחר מכן אני חוזר למקום ממנו התחלתי, ולכן, חשוב שהמטפל יהיה נגיש לי על איזשהו בסיס.
  • התאמה לצורך – חשוב לדעת שלכל ניקוי יש יתרונות וחסרונות, ולכן יש לקחת  את הניקוי לכיוון שאנו מיעדים לנו.  לדוגמא, אם יש לנו בעיות עור, שטיפת מעיים (הידרוקולון) לא תהיה מתאימה. אם יש בעיות עיכול פילינג לא יהיה הפתרון, ואם אני רוצה להתחיל דיאטה אני ארצה לעבור ניקוי שמתבצע ע'י מזון ולא רק טיפולים.
  • התאמה אישית – ישנם אנשים ולא מסוגלים לחשוב שמשהו יחדור אליהם (במיוחד לא לרקטום), ישנם שלא יכולים לסבול מזונות מסוימים, ישנם שלא אוהבים טיפולים, ישנם שלא יכולים לצאת לחופשה וכו…  לכן יש חשיבות רבה להתאים את הניקוי למטופל מבחינה לוגיסטית, גסטרונומית וסנסורית.

אני אישית טוען שרעלים שנכנסו אלי תוך כדי תזונה,צריכים לצאת באותה הדרך, והניקוי המומלץ ביותר לפני כניסה לדיאטה הוא ניקוי המשלב תזונה נכונה, טיפולים תומכים, תוצאות טובות וניתן לבצעו תוך כדי חיים נורמלים במאה העשרים ואחת

המלצה על ניקוי ספציפי – בפעם הבאה

טור לעיתון מעריב – מאמר 2 חלק ב'

 

ניקוי גוף ודיאטה בשיטת האיורוודה

איור = חיים

וודה – ידע

כלומר – ידע החיים

  לגוף האדם יכולת לנקות ולרפות את עצמו, תוך סילוק רעלים וחידוש רקמות.

יכולת זו נפגעת מסיבות כגון טוקסינים, סטרס, תזונה לא נכונה, וכך נוצר חוסר איזון, מערכת הניקוז נחלשת ומאפשרת לרעלים להיווצר בגוף. יכולת הריפוי של הגוף נפגעת והגוף מתקשה לתפקד באופן שוטף. כתוצאה מכך מתחילים סימפטומים שונים כגון נפיחויות בטן, עצבנות, כאבי גב, נטייה למאכלים מזיקים והשמנה. כמובן שההשמנה בולטת יותר לעין אך שאר הסימפטומים משפיעים בצורה קשה על התפקוד היומיומי לא פחות.

כמובן שאין צורך לחכות לתחלואים אלה, אלא לבצע ניקוי רעלים מידי שנה .

לפי דעתי הניקוי היעיל ביותר לפני דיאטה הוא הניקוי האיורוודי, ורק משום שהוא לא דורש חופשה וניתן לעבור אותו בכל זמן נתון, תוך כדי תזונה ספציפית וללא טיפולים חודרנים.

האיורוודה ממליצה לבצע ניקוי רעלים בחילופי עונות ובפרט באביב, שהיא עונת הניקוי האידיאלית, אך אופן זה ממש לא מחייב.

ניקוי רעלים של האיורוודה  הוא אינטנסיבי אך לא אגרסיבי ונמשך 11-14 ימים.

שבוע ראשון הוא תזונתי בלבד (בהתאמה אישית כמובן) והשבוע השני הוא שבוע של טיפולים.

הניקוי מומלץ לגברים, לנשים לפני כניסתן להריון ובכלל בפתיחתה של  כל דיאטה . כמו כן מומלץ כטיפול תקופתי על מנת לחדש את הנעורים ואת רקמות הגוף לסוגיהן, למנוע דיכאונות ותחלואים מיותרים.

ניקוי הרעלים מחולל שינוי גופני ונפשי אשר יביא להפסקת הכמיהה למאכלים מזיקים ולשיפור הקשר בין חוש הטעם לקיבה.

כך נהנים המטופלים מירידה משמעותית במשקל לצד שיפור חיוניות הגוף והרגשת התחדשות ורעננות.

לאחר ניקוי הגוף מומלץ לפתוח בתוכנית הרזיה בעלת טיפולים חד שבועיים על מנת להמשיך את הירידה במשקל,

ולעזור למטופל לחוות מעבר קל מאורך החיים הקלוקל לאורח חיים נכון ובריא.

בתכנית ההרזיה חשוב לשים דגש על תזונה נכונה ובריאה, ולא רק על ירידה במשקל.

במהלך תכנית ההרזיה נדרש המטופל ללמוד ולרכוש הרגלי אכילה נכונים, לזהות ולהעדיף מאכלים בריאים ומזינים על פני מאכלים אחרים, לרזות עד למשקלנו הטבעי וכמובן, לא להעלות חזרה את הקילוגרמים שהשלנו לאחר סיום התכנית.

          ניקוי הרעלים מחולל שינוי גופני ונפשי אשר יביא להפסקת הכמיהה למאכלים מזיקים ולשיפור הקשר בין חוש הטעם לקיבה.

כך נהנים המטופלים מירידה משמעותית במשקל לצד שיפור חיוניות הגוף והרגשת התחדשות ורעננות.

תרומת ניקוי הרעלים בשיטה באיורוודית לגוף האדם ולדיאטה:

– שחלוף תאים

– מוחק זיכרון של ערכים תזונתיים ובכך פותח חלון הזדמנויות וחינוך הגוף

  לתזונה בריאה יותר

– מפחית תאבון עם תחילת הטיפול

– מגביר ייצור לויקוציטים

– מעורר ומאיץ את מחזור דם ובכך מונע תשישות

– מוריד ערכים של כולסטרול וטריגלצירידים ביעילות

– הורדת משקל מיידית

– הרגשת רעננות וקלילות המביאה את המטופל לבצע פעילות גופנית ראשונית

  ביתר קלות

– תורם לשינה טובה

– חידוש נעורים – כגון צמיחת שיער וחידוש תאי עור, כמתים וכו..

– מנקה את רקמת דפנות  המעיים ובזאת מגביר את ערנות הסלקטיביות של מערכת העיכול

– האטת קצב הזדקנות הגוף

דר' דיגמי יניב nd

מאמר באתר "טבע לייף" על איורוודה (רפואה הודית)
איור=חיים, וודה=ידע, איורוודה=ידע החיים. איורוודה הינה הרפואה העתיקה ביותר בעולם. לפני יותר מ-5000 שנה עזבו 52 מרפאים בהודו את כפריהם ויצאו אל הצפון הרחוק והתיישבו למרגלות הרי ההימליה (עד היום לא ידוע המיקום המדוייק), שם שהו זמן רב וביקשו לדעת כיצד ניתן לבער את תחלואי העולם. תוך כדי טקסים עתיקים והתבוננות בידע, ביצירה הקוסמית ומדיטציות עמוקות הפיקו את ידע החיים – האיורוודה. יש הסבורים שדרך המדיטציות הועבר להם הידע ע"י האל העליון "מהאברמה". ידע זה הועבר ונזכר באמצעות שירה מתחרזת מדור לדור. לפני כ-5000 שנה תועדה בכתב הרפואה הוודית בכתבים הנקראית "סוטרות".
אדם חולה נחשב לאדם שאחוז ברוחות רעות שמונעות ממנו להגיע למימוש עצמי, ועל ידי סילוק רוחות רעות אלו וכניסה למסלול פיזי ורוחני תקין שנקרא "דהרמה" יוכל לחזור לאורח חיים תקין ואולי אף להארה. האיורוודה היא הרפואה הוליסטית שמחוברת ישירות לידע הקוסמי ועוסקת במניעת מחלות. האיורוודה מכילה ידע שלם כיצד לחיות את היומיום בהרמוניה עם החיים הקוסמים ומתייחסת לארבעה אספקטים:
1. דהרמה – אורח חיים נכון, הקשר שלנו עם החברה, יעוד, מוסר. 2. ארטהה – להגשים את הצרכים החומריים, כלכליים, יומיומיים. 3. קארמה – פעולה, לקיחת אחריות על פעולותינו היומיומיות. 4. מוקשה – שחרור, הגשמה עצמית, על מנת להגיע לשחרור יש לקיים מצב בריאותי י נפשי, פיזי ורוחני תקין.
גוף האדם בגשמותו חייב להיות בריא ונקי מתחלואות והפרעות פיזיוגניות ופסיכוגניות על מנת לשרת את הנשמה (ATMA) בצורה היעילה ביותר, משום שהדרך בה יכולה הנשמה לחוות את העולם היא בקיום הפיזי דרך הגוף הגשמי. הנשמה באופן טבעי מגיעה מהאין סוף ויש בה את כל הידע כדי שהאדם כנשמה יחידה יוכל להגיע להגשמה עצמית והכרה שכולנו חלקים מתוך האחד, השלם. אך ברגע שה-MIND מכון אותנו לדרכים שמחוץ לדרך הנכונה ע"י גרויים חיצוניים ומביא לניתוק בין הנשמה לבין הגוף, מתחילות בעיות של חוסר איזון מנטלי שמביא לחוסר איזון פיזיולוגי ומחלות שונות.
באיורוודה מחלקים את כלל האנשים לשלושה טיפוסים שנקראית "דושות "(DOSHA):
ואטה- חלל+אויר – קלות, קור יובש פיטה- אש+מים – חום, רכות, חדות קאפה- מים+אדמה – כובד, חומר, שמנות
את שלושת הדושות נמצא בכל אחד ואחד כאשר לכל אדם בד"כ יש דושה דומיננטית. על פי איזון וחוסר איזון של כל אחת מהדושות ניתן לאבחן ולטל באופן שונה בכל מטופל.
ניקוי רעלים+פאנצ`ה קארמה פאנצ`ה=חמש קארמה=פעולה לגוף האדם יש יכולת לחדש ולתקן את עצמו, אך כאשר נוצר חוסר איזון, מע` העיכול נחלשת ומאפשרת לרעלים להיווצר בגוף, יכולת הריפוי של הגוף נפגעת והגוף מתקשה לתפקד באופן שוטף ומתחילים סמפטומים שונים כגון נפיחויות בטן, עצבנות, השמנה, נטיה למאכלים מזיקים ועוד. סמפטומים רבים אלה מקושרים לחוסר איזון בתלת דושה. כמובן שאין צורך לחכות לתחלואות אלה אלא לבצע ניקוי רעלים מידי פעם. האיורוודה ממליצה לבצע ניקוי רעלים בחילופי עונות ובפרט באביב שהיא עונת הניקוי האידיאלית.
מהן חמשת פעולות הניקוי? במהלך הניקוי אנו משמנים את הגוף באופן מלא על ידי שתייה גהי (חמאה מטוהרת) ושימונים חיצוניים בצרוף תזונה נכונה באותם ימי ניקוי. לאחר שבוע של תזונה, שימון והכנה מתחילים בטפולים שהם:
1. נסיה – טכניקת טיהור מערות הגוף (טיהור ואטה) 2. נטרה טרפנה+סוודנה – טיפול פילינג לניקוי והסרת תאים מתים וכניסה למתקן אדים כאשר הראש בחוץ (על מנת לפתוח חסימות תאים). 3. וירצאנה – טיפול מטלטל על מנת לאזן ולחדש ריריות מעיים (איזון פטה) 4. באסטי חוקנים קטנים משמנים וצמחי מרפא (איזון ואטה) 5. ואמנה – טפול הקאה לניקוי וסילוק רעלים מן הבטן (טיפולים מעין אלו משום מה לא מקובלים בישראל) 6. ניתן להוסיף ניקוי עיניים ולהסרת עייפות מצטברת.
כמובן שטיפולים אלה באים במקביל לעיסויים כגון "אביהנגה+שירודהרה" (טיפול ונסך שמן) טיפולי רגלים וראש שמפנקים ומענגים את המטופל בזמן הניקוי. ניקוי הרעלים של האיורוודה מביא לרגיעה וחיבור חזק עם הגוף, על ידי כך נפתחות חסימות אנרגטיות, מתחדדים חושים כגון חוש הטעם שהופך ונהיה ראלי ומרוסן. ניקוי רעלים הוא אינטנסיבי אך לא אגרסיבי שנמשך 10-13 ימים. מומצלץ לנשים לפני כניסתן להריון וכן לפני דיאטה, , מומלץ כטיפול מונע אחת לתקופה כחידוש נעורים ורקמות הגוף לסוגיהן.
סדר יום איורוודי מומלץ סדר היום המומלץ מתאים למקצבי הגוף הטבעיים שבא לשמר שלווה והרמוניה במערכות הגוף השונות. קימה לפני עלות השחר משום שהגוף מתפקד הכי טוב בשעות הללו, לפני הקימה כדאי להקדיש מספר דקות לתכנון היום. לאחר הקימה שוטפים פנים, עיניים, אף, פה ומומלץ לגרד את הלשון במגרדת מתאימה כדי שיהיה ניתן לטעום את האוכל כהלכה. שותים כוס מים חמימים כדי להפעיל את מנגנוני הריקון, שלפוחית שתן וקיבה. כדאי להתקלח להתרעננות "הניקויון קרוב לאלוהות". פעילות גופנית חשובה (יוגה היא המומלצת ביותר).
ארוחת בוקר לפני השעה 8:00 ושוב פעילות קצרה, הליכה של 10 דקות תספיק. ארוחת צהרים היא העיקרית ביום משום שמערכת העיכול עובדת הכי טוב בשעות אלו כתוצאה משליטה על דושת הפיטה (אש), כדאי לאכול בדממה בלי דיבורים, בלי טלויזיה, בלי מוזיקה על מנת לעזור לעיכול טוב יותר, לא לשתות בזמן הארוחה למעט לגימות קלות לשטיפת המזון. ארוחת ערב מומלצת לפני שקיעת החמה "כשחום השמש יורד, כך גם חום העיכול" לא לאכול בין הארוחות כדי למנוע שיבוש סדרי התאבון להימנע ממזונות מזיקים (TAMAS) כגון משקאות קלים, מזון משומר, אוכל שנשאר מאתמול ועוד. מומלץ להיכנס למיטה בסביבות השעה 22:00 בלילה משום שאלו השעות הטובות ביותר לשינה בריאה.

בברכה, דגמי יניב נטורופאת – מרצה ומטפל ברפואה איורוודית
ייעוץ חינם
יניב פשוט שינה לי את החיים..
מקצועי, ריגשי ואכפתי. המלצות
לקבלת מאמרים ועידכונים
אנא הכנס כתובת אימייל: